Problemy ze słuchem wyznaczają perspektywę rozwoju nauki i medycyny – podkreślił prof. Henryk Skarżyński podczas wykładu wygłoszonego w ramach Uniwersytetu Otwartego Fundacji Pro Polonia.
Wykład dyrektora Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, a jednocześnie przewodniczącego Rady Fundacji Pro Polonia prof. Henryka Skarżyńskiego brzmiał: „Słuch w rozwoju komunikacji społeczeństw”. Był to drugi wykład w cyklu spotkań Uniwersytetu Otwartego Fundacji Pro Polonia.
Profesor Skarżyński wyjaśnił znaczenie komunikacji międzyludzkiej w dziejach ludzkości. Przypomniał sposoby komunikacji od sygnałów dymnych, sygnałów dźwiękowych, poprzez pismo aż do internetu i telemedycyny. Jak zaznaczył jeszcze ok. 1900 roku o pozycji człowieka decydowały umiejętności manualne. W podobnych badaniach przeprowadzonych ok. 2000 roku o pozycji człowieka decyduje już umiejętność komunikowania się. To dowód jaki wpływ ma komunikacja na rozwój współczesnych społeczeństw.
– Bez umiejętności porozumiewania się człowiek nie tylko nie zainicjowałby postępu cywilizacji, ale nie mógłby tworzyć społeczności – stwierdził prof. Skarżyński.
Profesor przypomniał także historię telemedycyny. Okazuje się, że pierwsza medyczna wideokonferencja została przeprowadzona w 1949 roku. Gwałtowny rozwój tej dziedziny nastąpił wraz z podbojem kosmosu w latach 60. XX w. kiedy to monitorowano sygnały biologiczne u kosmonautów za pomocą bioczujników i połączenia radiowego.
Dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach zwrócił uwagę, iż wszystko co wiąże się z komunikacją odnosi się do zmysłów. A odpowiedź na pytanie, który zmysł jest najważniejszy wcale nie jest jednoznaczna. Dla wielu ludzi tym zmysłem jest wzrok. Jednak to słuch rozwija naszą inteligencję.
– Wady słuchu determinują rozwój mowy, rozwój języka, jakość edukacji, jakość komunikacji, jakość życia oraz jakość pracy – zaznaczył wybitny naukowiec.
W jego ośrodku w Kajetanach pomoc otrzymują pacjenci w różnym wieku i z różnymi uszkodzeniami narządu słuchu. Gdy trzydzieści lat temu, 16 lipca 1992 roku pierwszemu pacjentowi w Polsce wszczepiono implant ślimakowy, byliśmy ok. 20 lat opóźnieni w stosunku do Zachodu. Dziś to Centrum Słuchu w Kajetanach jest wiodącym, światowym ośrodkiem, w którym dokonuje się najwięcej procedur chirurgicznych z zakresu przywracania słuchu pacjentom. To właśnie tam, w 2002 r. odbyła się pierwsza w świecie operacja polegająca na całkowitym połączeniu słuchu naturalnego i słuchu elektronicznego (implantu) .
– Problemy ze słuchem mogą być tylko problemami, ale mogą też tworzyć perspektywy rozwoju nauki i medycyny. Mogą dać perspektywy wielu możliwości – mówił prof. Skarżyński. – A recepta na sukces w nauce i medycynie? Trzeba być najlepszym, dzięki temu możemy nieść pomoc prawie każdemu – dodał.
Rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, prezydent Fundacji Pro Polonia, po wykładzie zwrócił uwagę, iż umiejętność komunikowania się przesądza dziś o naszych sukcesach. Wyraził także nadzieję, że prof. Skarżyński będzie ambasadorem naszego Uniwersytetu.
— Centrum w Kajetanach jest światowe dlatego, że ma światowego dyrektora – podkreślił ks. prof. Ryszard Czekalski.
Przeprowadzony on-line wykład „Słuch w rozwoju komunikacji społeczeństw” prof. Henryka Skarżyńskiego był drugim wykładem Uniwersytetu Otwartego Fundacji Pro Polonia. Pierwszy wykład inaugurujący pracę UO „Szczepienia ochronne. Dlaczego wywołują tyle emocji?” wygłosił wieloletni rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i członek-korespondent Polskiej Akademii prof. dr hab. n. med. Marek Krawczyk.
Następny wykład pt. „PKOL w międzynarodowym ruchu olimpijskim i współpracy z Rodakami” wygłosi 4 kwietnia Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Kolejne zaplanowane wykłady otwarte podejmować będą aktualne i ważne społecznie zagadnienia. Wygłoszą je: 6 czerwca – Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska; 26 września – Robert Korzeniewski, 4-krotny złoty medalista olimpijski, międzynarodowy działacz sportowy; 5 grudnia – bp Wiesław Lechowicz, przewodniczący Rady KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą.