Fundacja „Pro Polonia” z ramowym programem działań

Organizacja wykładów otwartych, współpraca i zacieśnianie relacji Polonii w obszarach medycznych, sportowych, naukowych i misyjnych to kierunki działalności Fundacji na rok 2022.

Podsumowanie dotychczasowych inicjatyw, wyznaczenie kierunków rozwoju na kolejny rok oraz wstępne omówienie podejmowanych projektów to główne zagadnienia poruszone podczas posiedzenia plenarnego, w którym udział wzięli założyciele, rada oraz zarząd Fundacji „Pro Polonia”.

Jak wyjaśnił prezydent Fundacji ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW Fundacja po dość długim okresie oczekiwania została w końcu zarejestrowana i oficjalnie może działać pro publico bono. — Prawdziwą inauguracją działań Fundacji był niedawny wykład otwarty wygłoszony przez prof. dr. hab. n. med. Marka Krawczyka. Wykład niezwykle ważny, ciekawy, który spotkał się z dużym zainteresowaniem społecznym – podkreślił Rektor UKSW.

Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego przedstawił założenia współpracy podjętej z właścicielem 17 stacji telewizyjnych w Kanadzie i USA oraz sieci hoteli polskich.

O idei Uniwersytetu Otwartego działającego przy Fundacji opowiedział przewodniczący jej Rady, prof. Henryk Skarżyński. Zaprezentował także plany wykładów na następny rok. Przyjęto, że będą się one odbywały co dwa miesiące, w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca.

Prof. Skarżyński zwrócił uwagę na fakt, że założyciele i członkowie Rady Fundacji reprezentują aktywności w różnych obszarach. Jest to gwarancją uniwersalności i szerokiego spektrum działania.  

– Chcemy pokazać Fundację, jako instytucję partnerską przy różnych wydarzeniach, które będą budowały jej tożsamość. Dzieląc się, mnożymy efekty – dodał.

Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Piotr Bonisławski opowiedział o zjazdach Polonii medycznej oraz o inicjatywie zorganizowania międzynarodowego kongresu ekonomiczno-medycznego w 2023 roku. Jego nazwa – Kopernikus  będzie związana z 550 rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika.

Przewodniczący Zarządu Fundacji dr Witold Rybczyński omówił działalność komisji problemowych funkcjonujących w ramach Fundacji. Przedstawił także kierunki działań na rok 2022.

Do najważniejszych należą: przygotowanie i prowadzenie wykładów otwartych, zorganizowanie spotkania polskich misji katolickich, udział w przygotowaniu i organizacja polonijnego kongresu medyczno-ekonomicznego Kopernikus 2023, współpraca z Polskim Komitetem Olimpijskim i Stowarzyszeniem Wspólnota Polska w celu organizacji zjazdu polonijnych środowisk sportowych, udział w krajowych i światowych spotkaniach polonijnych, powołanie Uczelnianych Klubów Polonijnych oraz organizacja konkursu prac licencjackich i magisterskich dotyczących spraw polonijnych.