Panel „Polonia – historia i tożsamość zakończony”

14 listopada 2022 roku odbyła się konferencja podsumowująca Panel „Polonia – historia i tożsamość” w ramach Uniwersytetu Otwartego Fundacji „Pro Polonia” finansowanego w ramach Programu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego „Fundusz Patriotyczny – Edycja 2022 Priorytet I”.

– Cieszę się, że obok głównego nurtu naszych wykładów kierowanych do Polonii udało się rozszerzać ofertę naszego Uniwersytetu Otwartego, opartego na solidnych naukowych fundamentach UKSW, i dotrzeć z wykładami o historii i tożsamości współczesnej Polonii. Mam nadzieję, że dalej będziemy realizować tego typu projekty we współpracy z Uniwersytetem – powiedział dr Witold Rybczyński, prezes Fundacji „Pro Polonia”.

W trakcie wydarzenia zaprezentowano nagrania wszystkich dziesięciu zrealizowanych wykładów w studiu nagraniowym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Następnie odbyła się dyskusja, w której udział wzięli zaproszeni goście – prelegenci panelu oraz uczestnicy spotkania, których w Auli Jana Pawła II zgromadziło się prawie 250.

– Teraz wychodzimy z profesjonalnymi wykładami, nagranymi w dobrych warunkach technicznych do Polonii. W najbliższym czasie będziemy przekazywali przez Polskie Misje Katolickie nasze wykłady, tak aby mogli z nich korzystać zarówno uczestnicy procesu kształcenia w placówkach oświatowych, jak i środowiska patriotyczne, działające poza granicami RP – dodaje prezydent Zgromadzenia Fundatorów ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

W ramach projektu przeprowadzono 10 spotkań stacjonarnych, oraz 10 nagrań wykładów. Ponadto odbyło się duże wydarzenie podsumowujące. W najbliższym czasie nagrania zostaną umieszczone na platformie internetowej, tak aby były dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Istotną wartością zrealizowanych wykładów jest ich umieszczenie na nośnikach pamięci i przekazanie do placówek oświatowych przez Polskie Misje Katolickie. Trafią dzięki temu do jeszcze szerszego grona odbiorców. Wszystkie wykłady posiadają transkrypcję, przez co odpowiadają na potrzeby osób z niepełnosprawnością.